Deň Zeme

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok bol venovaný oslavám jarnej rovnodennosti a príchodu jari. V modernom ponímaní ide o ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia a rozvíjaní diskusie o možných riešeniach súvisiacich problémov.

História Dňa Zeme sa začala písať v roku 1970 v USA, kedy senátor G. Nelson poveril študenta Harvardskej univerzity Denise Hayesa organizáciou série environmentálnych protestných stretnutí a výučbových programov s cieľom podporiť environmentálne hnutie po celých USA. Prvý Deň Zeme bol úspešný a v Spojených štátoch viedol okrem iného aj k založeniu Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia a k prijatiu Zákona o čistote ovzdušia, Zákona o čistote vody a Zákona o ohrozených druhoch.

V nasledujúcich rokoch sa iniciatíva Dňa Zeme postupne rozšírila aj do zahraničia. V roku 1990 bol Denis Hayes opäť požiadaný o zorganizovanie environmentálnej kampane, tento krát na globálnej úrovni. Na celom svete sa podarilo zmobilizovať asi 200 miliónov ľudí z 141 krajín. Akcia viedla k naštartovaniu iniciatív zameraných prioritne na recykláciu.
Miléniový Deň Zeme v roku 2000 bol tematicky zameraný na globálne otepľovanie a čistú energiu. Svoje akcie počas neho usporiadalo 5000 environmentálnych skupín z rekordných 184 krajín sveta. 22. apríla oslavuje Deň Zeme viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách sveta.

Deň Zeme v škole si pripomenieme v pondelok 25. apríla 2022. Uskutočnia sa ekologické aktivity, o ktorých budú žiaci informovaní v piatok 22.apríla 2022.