Putovanie po hradoch v okolí rieky Váh

 

V dňoch 3. – 7. júna 2013 sa uskutočnila ďalšia z aktivít spoločného projektu “KUK alebo ……”  so ZŠ vo Vítkove pod názvom Putujeme po hradoch v okolí rieky Váh.Aktivity sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka v počte 20 a 2 vyučujúci.Počas týždňa navštívili postupne v pondelok Park miniatúr – Matúšovo kráľovstvo v obci Podolie,v utorok hrady Červený Kameň a Čachtice, v stredu hrad Beckov a vo štvrtok Trenčiansky hrad.Ubytovaní boli v tábore Podvišňové – Hrubá Strana.Voľné chvíle  boli vyplnené hrami,športovaním a projektovými aktivitami.

Ako prežívali Putovanie jeho účastníci:

Putovanie po hradoch v okolí rieky Váh

 

Náš výlet sa začal v pondelok príchodom priateľov z Vítkova z Českej republiky. Ak keď počasie nenasvedčovalo, že by nás čakal jeden z tých krásnych jarných týždňov, kopa zážitkov nám to vynahradila.

Na ceste do nášho „základného tábora“ v Podvišňovom sme sa hneď v prvý deň zastavili v múzeu miniatúr v obci Podolie, kde sme videli množstvo zmenšených modelov hadov a zámkov z celého Slovenska. Najväčšiu pozornosť sme pravdaže venovali tým, ktoré sme pri našom putovaní mali navštíviť.

Miniatúry však ani zďaleka neboli také majestátne ako skutočnosť, o čom sme sa presvedčili už v utorok, keď nás cesta zaviedla na hrady Čachtice a Červený Kameň.

Nasledujúci deň nás potom čakal hrad Beckov a vrch Javorina. Javorina mala pre naše stretnutie hlbší význam. „Tu bratia vždy sa stretávať budú,“ hlása nápis na vrchole a aj my sme sa mohli symbolicky postaviť jednou nohou do Čiech a druhou už na Slovensko. Zaujal nás aj hrad Beckov, ktorý – opradený mnohými povesťami a dávnymi udalosťami – nás lákal svojou záhadnosťou. Po návrate do Podvišňového sme mali  pripravené ešte predstavenie sokoliara. Do vystúpenia s najznámejšími druhmi dravých vtákov sa zapojilo aj zopár dobrodruhov spomedzi nás.

Vo štvrtok sme podľa plánu navštívili Trenčiansky hrad. Zo strážnej veže sa nám naskytol krásny výhľad na mesto Trenčín a jeho okolie. Na nádvorí sme sa zastavili aj pri povestnej „studni lásky“. Po prehliadke hradu sme dostali rozchod v nákupnom centre, čo spôsobilo menší prievan v našich peňaženkách! Večer bol plný aktivít ako napokon každý večer nášho pobytu. Kreslili sme, tvorili básne a písali o zážitkoch, ktorých veru nebolo málo. Bol to zároveň náš posledný večer, čas na utužovanie priateľstiev sa krátil.

V piatok ráno prišiel čas nášho odchodu. Po raňajkách sme sa zbalili a vydali sa na cestu domov. Našli sme si ešte čas na krátku prehliadku Piešťan, a potom nás už čakalo Vrbové. Pri vystupovaní z autobusu pred školou sa v nás pocit šťastia a radosti, že sme doma, miešal so smútkom z lúčenia s našimi staronovými priateľmi.

Nálada počas celého výletu bola výborná, naplno sme si užili každú chvíľu. Pre deviatakov to zároveň znamenalo krásne zakončenie družobného stretávania sa s priateľmi z Vítkova. Chceme sa preto poďakovať všetkým pani učiteľkám a pánom učiteľom z Vrbového aj z Vítkova, ktorí pre nás celú akciu výborne pripravili a celý týždeň nás aj sprevádzali. Dúfame, že podobné stretnutia zorganizuje škola pre nás a našich spolužiakov aj v budúcnosti.

Autori: Dominika Berová, Sebastian Hrnčiar a Jozef Kožušník – žiaci ZŠ Vrbové na Školskej ulici